Svartfiber

Ett fibernätverk som täcker hela Norden

Fiberstommen är en förutsättning för att du ska kunna bygga din egen digitala infrastruktur med full kontroll över utrustning, kapacitet och prestanda. Vi äger själva vår fiber och erbjuder plats i den till professionella kunder som carriers, operatörer eller andra kunder som kräver det. Fibern når alla större städer i Norden. Varje fiber bär enbart din trafik och ger dig frihet att själva bestämma över nätverkets uppbyggnad.

Leasing options
Multiple financing options available. Choose between a more traditional monthly recurrent based charge, prepaid lease or IRUs.

Technical information

  • Single mode fiber, ITU-T G.652 or ITU-T G.655
  • Available interface types SC/UPC, SC/APC
  • Max attenuation
    – 0,40 dB/km for 1310 nm
    – 0,25 dB/km for 1550 nm
  • Repeater stations (ILA/Re-Gen stations) are available at approx. every 80 km along the entire fiber network